Вчителі кафедри новогрецької мови

Богатько Ольга Семенівна

Косюк Лариса Володимирівна
Українка за походженням, грекиня – в душі.
Пані Лариса почала працювати в школі №94 з 1981 року, одразу після закінчення педагогічного училища. У 1987 році вона вже мала диплом Київськогодержавного педагогічного інституту за спеціальністю «Музика та співи».
Після 11 років викладання в початковій школі Лариса Володимирівна зважується на кардинальні зміни: у 1998 році вирушає у відрядження для освоєння навчальної програмиз вивчення новогрецької мови при Афінському університеті. Так почалась історія любові вчителя до такої вже рідної тепер новогрецької мови, яку і донині викладає у спеціалізованій школі №94 «Еллада».
Любов до Греції, її мови, культури, традицій зробили з пані Лариси чи не найщирішу пропагандистку еллінізму. У неї починається дуже насичене та різноманітне «грецьке життя»: зустрічі з поважними особами, прийом в школі офіційних делегацій, членів Грецького парламенту та міністрів, спілкування з цікавими особистостями та колективами, чарівні подорожі до Греції.
Ознака дійсно хорошого вчителя в тому, що сам він ніколи не перестає вчитись. Це точно про Ларису Володимирівну Косюк. Для підвищення професійного рівня у 2001 році вона закінчує Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського (філолог, викладач новогрецької мови). За ініціативи Федерації грецького товариства України бере участь у Міжнародних семінарах вчителів новогрецької мови, які були організовані Афінським, Салонікським та Критським університетами.Неодноразово підвищувала кваліфікацію на Всеукраїнських семінарах, при Маріупольському Державному університеті. Також брала участь у програмі Благодійного Фонду А.Онассіса, що була організована в школах Арсакіо та Афінському Університеті.
Пані Лариса не лише збирає знання, а й невтомно ними ділиться. І не лише з дітьми, а й з колегами. Зокрема, Лариса Володимирівна брала участь у таких міжнародних науково-практичних конференціях та форумах:
– «Діалог культур: Україна-Греція» (2012);
– «Поліфонія діалогу в постсучасній культурі» (2013);
-«Україна-Греція в діалозі культур: Афонська спадщина. Грецько-слов’янські зв’язки. Мовні та наукові контакти» (2015);
– «Діалог культур: Україна-Греція»: міжнародний науково-практичний проект (історія та практика) (2016);
– «Грекомовна освіта: тенденції, масштаби, перспективи».
Набравшись досвіду, пані Лариса з колегами взялася до організації міських науково-практичних семінарів в стінах рідної школи. Так, у 2015 році відбувся семінар «Незгасне сяйво Еллади: діалог культур України та Греції», а в 2016 – «Незламний дух славетної Еллади».
У травні 2020 році стає учасником онлайн-конференції «Викладання грецької мови в сучасному освітньому просторі».
Також Лариса Володимирівна є співавтором навчальних програм з новогрецької мови для 1-4 та 5-9 класів спеціалізованих навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов, рецензентом підручників грецької мови та робочих зошитів, членом журі ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з новогрецької мови та літератури. Окрім того, пані Лариса викладала грецьку мову дорослим у вечірній школі, яка була створена Київським еллінським братством «Енонтіта».
З 2008 року, коли навчальний заклад отримав статус спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземних мов і назву «Еллада», Косюк Лариса Володимирівна виправдано стала заступником директора з іноземних мов.
На плечі заступника лягли нелегкі, але, безумовно, цікаві обов’язки: крім забезпечення навчально-виховного процесу та налагодження міжнародних зв’язків школи, ще й організація концертів та урочистих заходів, пов’язаних з пам’ятними для школи датами – ювілеї школи, дні святкування незалежності Греції (не злякала її й перспектива виступити зі шкільним колективом на авансцені Національного академічного драматичного театру імені І.Я. Франка), дні «Охі!».
Лариса Володимирівна точно знає, що Грецію краще пізнавати на батьківщині еллінів. Більше, як 20 років, вона організовує поїздки учнів до сонячної Греції, протягом цих подорожей діти мають змогу не лише оздоровитися та отримати мовну практику, а й познайомитися з шедеврами грецької історичної та архітектурної спадщини під час екскурсій, які Лариса Володимирівна готує та проводить самостійно.
Особлива гордість Лариси Володимирівни – це, звичайно, учні. Вони є постійними учасниками та призерами різноманітних міських, всеукраїнських конкурсів (творів, перекладів, відеосюжетів тощо) та Всеукраїнських олімпіад, які були організовані ФГТУ, а з 2014 року – МОіНУ. Багато з них продовжують вивчати новогрецьку мову в університетах України та Греції.
Косюк Л.В. нагороджена:
– грамотами Старокиївської районної державної адміністрації;
-грамотами Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації;
– грамотами та подяками Київської міської державної адміністрації,
– грамотами Головного управління освіти м.Києва;
– почесною грамотою Міністерства науки і освіти України;
– грамотою та подякою Департаменту освіти і науки, молоді і спорту міста Києва;
-знаком «Відмінник освіти України»;
– почесною грамотою Національної академії Педагогічних наук України;
– почесною грамотою Київського міського Голови;
– ювілейною медаллю Федерації грецьких товариств України;
– подяками ФГТУ.
Кажуть, щоб бути хорошим учителем, потрібно по-справжньому любити свій предмет. Греція запалює вогник в очах у пані Лариси, цим вогнем вона запалює інших!

Сабадаш Тамара Іванівна
У 2003 році Сабадаш Тамара закінчила Таврійський національний університет ім. Вернадського за спеціальністю «Новогрецька мова і література», бо за натурою завжди прагне до досконалості і починає з себе. Для підвищення свого професійного рівня вона постійно бере участь у міжнародних семінарах вчителів новогрецької мови, які організовуються Афінським, Салонікським та Критським університетами. Також підвищувала свою кваліфікацію на Всеукраїнських семінарах при Маріупольскому державному університеті.
Тамара Іванівна щиро переконана, що найкращий спосіб вивчити щось нове можна лише поділившись досвідом. Саме тому вона активно бере участь у різних науково-практичних конференціях, зокрема:
– «Діалог культур. Україна – Греція» (2012р);
– « Поліфонія діалогу в постсучасній культурі» (2013р);
– «Діалог культур: Україна – Греція: міжнародний науковий-практичний проект (історія та практика)» (2016р);
– «Грекомовна освіта: тенденції, масштаби, перспективи».
У травні 2020 року вона взяла участь в онлайн-конференції «Викладання грецької мови в сучасному освітньому просторі».
Також Сабадаш Тамара Іванівна ініціювала проведення подібних науково-практичних семінарів міського рівня на базі рідної школи, стала їх головним організатором і творчим натхненником. Таким чином, протягом 2015-2016 років відбулося поспіль два масштабних семінари:
– « Незгасне сяйво Еллади: діалог культур України та Греції» (2015р);
– « Незламний дух славетної Еллади: діалог культур України та Греції» (2016р).
Тамара Іванівна очолила творчу групу вчителів, які розробили концепцію розвитку спеціалізованої школи №94 «ЕЛЛАДА» та уклали програму закладу з навчально-виховної діяльності «Школа Діалогу культур».
Пані Тамара працює невтомно, бо, окрім вищезазначеної діяльності, займається також розробкою навчальних програм з новогрецької мови для учнів 1-4 та 5-9 класів спеціалізованих навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов. Вона також рецензує підручники та робочі зошити з новогрецької мови.
Найбільше Тамара Іванівна пишається своїми учнями, які постійно беруть участь і стають призерами міських та всеукраїнських олімпіад з новогрецької мови. Пані Тамара невтомно надихає своїх учнів брати активну участь в різноманітних конкурсах і змаганнях (написання творів, найкращий переклад, створення відеосюжетів).
Завдяки досвіду Сабадаш Тамара неодноразово залучалась до роботи у якості члена журі Всеукраїнських олімпіад з новогрецької мови та літератури.
Тамара Іванівна не збирається відпочивати на лаврах, хоча й могла б, адже має безліч грамот Печерського районного управління освіти, почесні грамоти Печерської районної державної адміністрації м.Києва, грамоти Головного управління освіти і науки м.Києва., грамоти Національної академії педагогічних наук України, грамоти Профспілки освіти та науки України, грамоти Міністерства освіти і науки України, подяки Департаменту освіти і науки, солоді та спорту КМДА. Особливо пишається пані Тамара значком «Відмінник освіти України».
Сабадаш Тамара Іванівна – справжній креативний двигун, який змушує творити і працювати всіх довкола.